Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Ministerstvo financí připravuje další emisi státních spořicích dluhopisů

04.04 | 13:08   |   Redakce 4   |   komentářů (0)

Po úspěšném prodeji pilotní emise státních spořicích dluhopisů, který proběhl loni v říjnu, chystá ministerstvo financí další emisi na červen letošního roku s tím, že zájemci si je budou moci objednávat už od května. Ve stručnosti si zopakujeme, o co se vlastně jedná.

Dluhopis, foto: SXC

Pro letošní rok jsou v plánu dvě emise spořicích státních dluhopisů, jarní a podzimní

Pro jarní emisi se počítá s objemem v rozsahu 10 až 20 miliard korun. Jak sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, stejně jako v loňském roce by se mělo jednat o jednoleté diskontované dluhopisy, pětileté dluhopisy s kupó;nem a pětileté reinvestiční dluhopisy s tím, že se nepředpokládá výrazná změna podmínek. Další typy dluhopisů ministerstvo financí ještě zvažuje. Úrokový výnos bude teprve stanoven, ale ministerstvo zde také neočekává výraznější rozdíly oproti pilotní emisi.

Název

I když dluhopisy jako cenný papír patří do kategorie investičních produktů,ministerstvo financí používá přívlastek „spořicí“. Chce tím asi lidem říci, že spořicí státní dluhopisy jsou jakýmsi lepším způsobem spoření.

Jaký je cíl ministerstva financí

Dlouhodobým cílem ministerstva financí v souvislosti s vydáváním dluhopisů pro občany je zvýšit podíl domácností na držbě státního dluhu na úroveň běžnou ve vyspělém světě, to je podle údajů ministerstva kolem deseti procent. V České republice pro to do loňského podzimu nebyly vytvořeny podmínky, občané si zatím mohli koupit jen povodňové dluhopisy, ze kterých se financovaly popovodňové škody a protipovodňová opatření. Skutečná participace na státním dluhu je možná až nyní.

Proč kupovat státní spořicí dluhopisy

Hlavním důvodem pro koupi spořicích státních dluhopisů je to, že by mělo jít o relativně stabilní a bezpečnou investici.

Riziko

Nevýhodou naopak je, že stát může během trvání dluhopisů změnit podmínky. Tato možnost se sice jeví jako málo reálná, ale ani  u stavebního spoření si nikdo před několika lety nepomyslel, že může dojít k radikálním úpravám podmínek.

Jak fungují státní dluhopisy

Dluhopisy, které vydává stát, fungují tak, že vláda prodá soukromým investorům (korporátním nebo retailovým) dluhový cenný papír, ve kterém se zaváže po přesně stanovenu dobu vyplácet výnosy a na konci období celý dluhopis od investora odkoupit. Investor každoročně anebo po uplynutí určité doby může uplatnit nárok na odměnu v podobě předem stanoveného výnosu. Druhá možnost je, že stát prodá dluhopis za nižší cenu, která v čase roste. Rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou je pro investora zisk.
Ministerstvo financí zvolilo loni obě možnosti. Rozdíl je pouze v délce držení dluhopisů.
U jednoletých dluhopisů bude cena nižší, než vám na konci období ministerstvo financí vyplatí. U pětiletých dluhopisů vám výnosy budou připisovány buďto na vᚠosobní účet anebo se budou připisovat k jistině a najednou vám bude vyplacena jak nominální hodnota dluhopisu, tak i naakumulované výnosy.
Státní dluhopisy jsou vydávány v emisích, tzv. tranších. Každá tranše má předem známé upisovací období, po které je možné dluhopis kupovat.

Jak to vypadá v praxi u loňských dluhopisů

V praxi to znamená, že za jednu korunu lze pořídit jeden dluhopis, který lze za stejnou částku kdykoliv prodat. Nejmenší objem dluhopisů, který můžete koupit, je však jeden tisíc, tj. nejnižší investice vás vyjde na 980 korun v případě jednoletého dluhopisu a tisíc korun u pětiletých dluhopisů. Předčasným prodejem se však investor vzdává výnosu. Stát vydává dluhopisy na dvě období a to na jeden rok a pět let. Dluhopisy na pět let se dělí ještě podle připisovaných, respektive nepřipisovaných výnosů.
Jednoletý spořicí státní dluhopis je diskontovaný. To znamená, že cena nebude jedna koruna za dluhopis, ale bude snížena o budoucí výnos. Na jednoletém dluhopisu stát slibuje výnos dvou procent. Jestliže nakoupíte dluhopisů deset tisíc, zaplatíte 9800 korun. Po uplynutí jednoho roku získáte onen dvouprocentní výnos tak, že dluhopisy prodáte zpět státu, avšak za deset tisíc korun. Výnosy z dluhopisů, potažmo i jejich hodnota bude vyplacena na vᚠosobní účet.
Pětileté dluhopisy se rozdělují do dalších dvou skupin a to na kuponový a reinvestiční spořicí státní dluhopis.
U kuponového spořicího dluhopisu bude výnos jednou ročně připsán na vᚠosobní účet. K datu splatnosti bude vyplacena i nominální, tj. prodejní hodnota dluhopisu.
U neinvestičního spořicího dluhopisu se veškeré výnosy budou připisovat na vᚠmajetkový účet, který bude vedený u ministerstva financí. K datu splatnosti dluhového cenného papíru bude na vᚠosobní účet připsána jak nominální hodnota dluhopisů, tak veškeré výnosy.
Státní spořicí dluhopisy si loni mohli koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Objednat si je mohla i občanská sdružení, nadace, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti.

Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.41059708595276