Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Daň z deště – není to nakažlivé?

06.02 | 13:55   |   Redakce 4   |   komentářů (0)

Také Polsko se chce stát zemí neomezených možností a dělají tam, co umí. A tak polská města a obce postupně zavádí daň z dešové vody. Dešovou daň už zavedla například města Poznaň, Bielsko Biala nebo Koszalin. Za loňský rok na dešové dani vybrali v přepočtu asi 18 milionů korun, ovšem na řadě jsou už v únoru například v Bytomi, o něco později ve Vratislavi či ve Varšavě.

D隝, foto: SXC

O výši dešové daně, kterou v Polsku postupně města a obce zavádí, rozhoduje velikost plochy střechy, chodníku a všech dalších ploch s tvrdým povrchem, po kterém stéká do kanalizace dešová voda a dále průměr srážek za posledních 10 let.  
Bohdan WyŸnikiewicz z polského Institutu tržního hospodářství k tomu říká: "Města hledají za každou cenu další příjmy a dešová daň patří k těm nápadům, který ve velkých městech přijde velmi vhod“.
Na Slovensku údajně za odvádění srážkové vody platí třeba i obyvatelé paneláků (někde?), i když ne formou daní.

A jak je to s platbou za dešovou vodu u nás?

Povinnost platit za odvod srážkových vod do kanalizace mají až na pár výjimek všichni majitelé nemovitostí, ve kterých je prováděna podnikatelská činnost.
Vodárenské a kanalizační společnosti se vyjadřují asi takto:
Platba za odvedení srážkových vod do veřejné kanalizace se vztahuje na plochy nemovitostí, které slouží k převážně komerčním účelům. Poplatky za ně se počítají z velikosti plochy střechy a ostatních ploch, které jsou odkanalizované do veřejné kanalizační sítě.
Povinnost platit za odvádění srážkových vod do kanalizace pro veřejnou potřebu se nevztahuje na plochy dálnic, silnic, místních komunikací a účelových komunikací veřejně přístupných, plochy drah celostátních a regionálních, včetně pevných zařízení potřebných pro přímé zajištění bezpečnosti a plynulosti drážní dopravy, zoologické zahrady a plochy nemovitostí určených k trvalému bydlení a na domácnosti.
Zatím tedy ještě nejsme tak daleko jako jsou v Polsku, daň z deště u nás nemáme.
Ale pozor, není to nakažlivé?
Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.14381194114685